Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Pek çok kadın adet ve hamilelik semptomlarını ayırt edemez. Bu semptomlar gerçekleşiyorsa vücudunuz size birşeyler anlatmaya çalışıyor olabilir. İşte hamileliğin ilk belirtileri.

Hamilelik Belirtileri  / Şişkinlik ve gaz
Hamileliğin ilk zamanlarında hormonal değişiklikler kalın bağırsakta kaosa neden olabilir. Bunun sonucu olarak şişkinlik, gaz ve kabızlık görülebilir.

Hamilelik Belirtileri / İdrarda değişiklikler
Hamilelikle artan kan böbrek tarafından süzülür, bunun sonucu olarak da idrar torbası daha sık dolar. Aynı zamanda rahim büyüdükçe idrar torbasının kapasitesi azalır.

Hamilelik Belirtileri  / Baş dönmesi
Adet döneminiz yaklaşınca hormon projestronunda artış olur. Bu hormon damarlarda büyümeye neden olarak kan basıncını düşürür. Kırmızı kan hücrelerinde yeterince çoğalmaz. Bunun sonucunda da psikolojik anemi ve baş dönmesi görülebilir.

Hamilelik Belirtileri  / Aşırı halsizlik
Aşırı halsizlik ve yorgunluk hamilelik belirtileri arasın ilklerden bir tanesidir. Ancak günlük işlerden kaynaklı halsizlikle karıştırılmamalıdır.

Hamilelik Belirtileri  / Duygusallık
Duygu değişimleri, aşırı duyarlılık, endişe, depresyon, ağlamaklı hissetmek gibi semptomlar adetiniz yaklaştığında görüldüğü gibi hamileliğin de ilk semptomlarındandır. Bunun sebebi hormonal değişikliklerdir.

Hamilelik Belirtileri  / Bir-iki günlük kanama
Hamile kalmayı beklerken adet döneminizde bir-iki günlük kanama ve hafif kasık krampları da hamilelik belirtisi olabilir. Adet döneminizin başlangıcıyla embriyo implantasyonu aynı güne denk gelmektedir. Bu da kadınların %30’unda hafif kanamalara neden olur.

Hamilelik Belirtileri  / Adet gecikmesi
En bilindik semptomlardan birisi de adet gecikmesidir. Ancak düzensiz adet ve adetin ilk günlerinde vajinal kanama kadınlar arasında oldukça yaygındır. Bu yüzden hamile olduğunuzu farkedemeyebilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri  / Mide bulantısı
Mide bulantısı kusmayla sonuçlanmayabilir ve günün herhangi bir saatinde olabilir. Eğer ishal ve ateş gibi semptomlar olmaksızın mide bulantısı yaşıyorsanız hamile olabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri  / Kokulara ve tatlara duyarlılık
Sevdiğiniz şeylerin kokusuna ve tadına dayanamamaya başladıysanız bu da hamilelik belirtisi olabilir.

Hamilelik Belirtileri  / Göğüslerin hassaslaşması
Hızlı hormonal değişimlerin sonucunda göğüsleriniz şişip ağırlaşabilir. Göğüs uçlarınızda kararmalar da olabilir. Adet dönemi yaklaşırken de benzer bir değişim görüldüğünden farkedilmeyebilir.

Hamilelik Belirtileri  / Vajinal akıntı
Vajinal akıntıların artması da yaygın semptomlardan bir tanesi. Genelde beyaz renkte ve su gibidir.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formGönder