Hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Hamileliğin en önemli habercisi adet gecikmesidir. Hamileliği işaret eden en erken belirtiler son görülen adetten 4-5 hafta sonra başlar. Bazı kadınlar, hamileliğin daha geç dönemlerine kadar hiçbir belirti yaşamayabilir veya yaşadığı belirtileri adet dönemi öncesi belirtilerle karıştırabilir.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Bilindiği üzere, gebe olunduğuna dair ilk şüphe adet gecikmesidir ve beraberinde, bulantı ve kusma durumları, halsizlik ve yorgunluk, kasıklarda ağrı, göğüslerde şişkinlik durumları ve büyümeler ve koyulaşmalar gibi durumlar yaşanır.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Ancak bazen bu durumların yaşanması hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Belirtilerin başlaması için, beklenen adetin gecikmesi ve 4-5 hafta civarında süre geçmesi gerekir.

Halk arasında sanıldığı gibi yumurtlama gününden bir kaç sonra ilişkiye girilip hemen hamilelik belirtileri başlamaz. Yanı sıra, bazı anne adaylarında belirtilerin baş göstermesi 6-7 haftaya kadar sürebilir.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Birçok kadın hamile olduğunu hemen anlayabiliyor. Çünkü hamilelik belirtileri / gebelik belirtileri, istisnalar da olsa çoğu kadında aynı şekilde kendisini gösteriyor.

GEBELİK / HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gebeliğe ait ilk kuşkular daha adet gecikmesi olmadan başlayabilir. Hamilelik belirtileri çoğunlukla bulantı, yorgunluk, artmış vajinal akıntı veya göğüslerde gerginlik hissidir. Meme başının renginde koyulaşma olur. Başka sebeplerle de adet gecikmesi olabilirse de genellikle bu bulgularla birlikte ise gebelikten şüphelenilir. Hamilelikte oluşan hissedilebilir değişikliklerin bir kısmı da baş dönmesi, hormon değişimlerine bağlı olarak artmış idrar çıkışı, aşerme veya bazı gıdalara, sigara ve alkole karşı tiksintidir. Hamilelik belirtilerinden biri de vücut ısısındaki değişimdir. Beklenen adet tarihine yakın vücut ısısında düşme gerçekleşmez ve yüksek kalmaya devam eder. Bazen de gebeliğe rağmen, genellikle lekelenme tarzında olan az bir kanama gözlenebilir.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? / Yorgunluk:

Hamilelik öncesine kıyasla çoğu kadın kendini daha yorgun hisseder. Bu, bir hamilelik hormonu olan progesteronun yükselmesi nedeniyledir. Bulantı: Genellikle erken gebelikte, özellikle 6 ile 12. haftalarda ve daha çok sabahları, bazen öğleden sonra ya da tüm gün de hissedilebilir. Sebebi ise 3. aydan sonra tekrar düşmeye başlayan gebelik hormonu olan HCG’nin kan seviyesinin yükselmesidir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, bulantıdan şikâyetçi olan kadınların gebeliği daha nadir olarak düşükle sonuçlanıyor. Aşırı bulantı yaşayan gebelere bu bir teselli olabilir belki. Baş dönmesi: Yorgunluk ve bulantının yanında kan basıncının ani düşmesi ile meydana gelen (Mesela ani kalkma ile) baş dönmesi de olabilir. Uykusuzluk bu şikayetleri artabilir. Dolaşımı uyarmak için hareket ve dozunda spor faydalıdır.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? / Aşerme:

Belirli gıda veya içeceklere karşı aşerme olabilir. Bazen daha önce hiç öncelikli olmayan gıdalara karşı aşırı istek duyulabilir. Akıntı: Gebelikteki hormon değişimlerinin bir başka etkisi de artmış akıntı olabilir. Bu durum hormonların etkisi ile vajinal bölgenin gevşemesi ve dolaşımının artmış olmasına bağlıdır. Bu vajinal akıntının renksiz veya beyaz, kokusuz ve ağrısız (Mesela cinsel ilişkide) olması kaygılanacak bir şeyin olmadığını gösterir.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? / Cilt:

Artmış pigmentasyon ve akne oluşumu ya da mevcut aknenin artması. Kalp ve dolaşım sistemi: Kan hacminde artma ve buna bağlı olarak kanın yoğunluğunun azalması, kalp çarpıntısı, ilk 6 ayda kan basıncında düşme, azalmış damar basıncı ve buna bağlı varis oluşumuna eğilim ve pıhtılaşma riski. Boşaltım sistemi: Böbrekteki artmış dolaşım ve idrarda şeker yükselmesi nedeniyle idrar yolları iltihabı görülme sıklığında artma.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? / Sindirim sistemi:

Hormonların etkisiyle midede ekşime ve kabızlık sık görülür. Ağız boşluğu: Artmış Kalsiyum ve Flor mobilizasyonu, pH’ nın düşmesi ve buna bağlı olarak dişte çürük oluşumunda hızlanma. Bütün bu değişimler gebeliğin varlığına dair kesin olmayan bulgulardır. Günümüzde gebeliğin teşhisi kanda gebelik testi ile beklenen adet gününe 3-4 gün kala ve ultrason görüntüleri ile adet gecikmesinden bir hafta sonra kolayca konulabilir.

4.-5. AYDAN SONRA GÖZLENEN HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Bebeğin kalp atışlarının duyulması

Bebeğin hareketlerinin hissedilmesi veya dışardan gözle görülmesi

Bebeğin kısımlarının elle muayenede ele gelmesidir.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formGönder