Hamilelikte mide bulantısı neden olur

Anne adaylarına bol bol dinlenmeleri ve olabildiğince yavaş hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durulması ve yemek porsiyonlarının küçük olması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Çoksüer, protein içeren aperatiflerin tüketilmesi gerektiğini dile getirdi. Midede her zaman bir şeylerin olmasının bulantıları azaltacağına dikkat çeken uzmanlar meyve sebzelerin anne adaylarına bu konuda yardımcı olacağını aktardı.

Gebelikte mide bulantısı nasıl önlenir?

Hamilelikte bulantı ne zaman geçer


Anne adaylarının fiziken ve ruhen rahat olmasının da mide bulantılarını azaltmada önemli bir nokta olduğuna değinen uzmanlar “Bol bol dinlenin. İyi bir gece uykunuz olduğundan emin olmalısınız, ışığı olabildiğince engellemek için bir uyku maskesi veya koyu gözlük takın. Ayrıca düzgünce sırtınızı ve midenizi desteklemeye yardımcı olacak bir doğum gövde yastığı düşünebilirsiniz. Yavaşça kalkın. Uyandığınızda yataktan çıkmak için acele etmeyin. Yağlı, baharatlı yiyeceklerden kaçının, kafeinden de kaçının. Yemek porsiyonlarınız küçük olsun. Midenizde her zaman yiyecek olması önemlidir, bu bulantı şansınızı azaltır. Eğer mideniz boşsa, mide asitleri bulantının kötüleşmesine neden olur. Sabah yataktan çıkmadan önce biraz tuzlu kraker, fıstık ezmesi aperatifleri veya bazı diğer protein aperatifleri tüketiniz. Kahvaltıda, elma, armut, muz veya turunçgiller kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

Hamilelikte bulantı ne zaman biter

Gebelikte mide bulantısı nasıl önlenir?

Fırında patates çoğu insan için lezzetsiz olsa da oldukça besleyicidir. Meyvelerdeki potasyum sabah hastalığının engellenmesine yardım edecektir. Geceleri yatağa gitmeden önce proteinden zengin aperatif/yemek yemeyi deneyin, bu kan glikoz düzeylerinizi düzenlemeye yardım edecektir. Yapılan çalışmalarda fiziksel olarak aktif olmanın çoğu insanda bulantı şikayetlerini iyileştirdiği bulunmuştur. Sıvı almak iyi bir sağlık ve gebelik sırasında çok önemlidir. Bulantı-kusma olan bazı anneler özellikle mideleri onlara izin vermiyorsa önerilen bir günde 8 bardak suyu tüketmeyebilirler. O zaman da elma sirkesi ve bal eklemeyi deneyin. Yine de vücut ne kadar susuz olursa o kadar bulantı artacaktır” dedi.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar

Gebelikte mide bulantısı nasıl önlenir?

Sudan veya meyve suyundan yapılmış buz küplerini emmenin ayrıca etkili bir yöntem olduğunu anlatan uzmanlar, “İçecek soğudukça tüketmesi daha kolaylaşır. Uzun yıllar boyunca zencefil mide emziği olarak kamuoyuna duyuruldu ve çalışmalar da bulantı semptomlarının giderilmesine yardımcı olabileceğini gösterilmiştir. Soğuk zencefilli gazoz içmek veya su ya da çaya bir dilim zencefil eklenmesi midenizin rahatlamasına yardımcı olur.

Hamilelikte mide bulantısına çözüm

Gebelikte mide bulantısı nasıl önlenir?

Zihninizi meşgul tutun. Mide bulandırıcı hisleri zihninizden atmayı denemek önemlidir. Yapacak bir şeyler bulmak kolay olmayabilir. Kitap okumak, puzzle yapma, TV izlemek, iskambil oynamak veya yakın çevrede kısa yürüyüşlere çıkmak zihninizi temizleyecek ve sizi rahatlatacaktır. Gevşek ve rahat kıyafetler giyiniz. Kısıtlayıcı veya dar giysiler hamilelerde bulantı-kusma semptomlarını şiddetlendirebilir.

Gebelikte mide bulantısı nasıl önlenir?

Hamilelikte bulantı ne kadar sürer

Rahat kıyafetler giyen gebe annelerde yapılan çalışmalarda semptomların azaldığı veya tamamen kaybolduğu gösterilmiştir. Taze kokular koklayınız. Hamilelerde bulantı-kusma kokuyla çok ilişkilidir, gebe anneler kokulara daha hassas olur. Uzaktan alınamayan bazı kötü kokular ve parfüm gibi güçlü kokular kötü bir bulantı atağını tetikleyebilir. Geri bildirimlere göre, en etkili kokular limon özü ve/veya biberiyedir. Taze biberiye sabah hastalığı için çok etkili bir kokudur. Bazen, bulantı ve kusma asit reflüye bağlı olabilir.

Gebelikte mide bulantısı nasıl önlenir?

Hamilelikte mide bulantısı için ilaç

Yatağa gitmeden önce antasid ilaç almak mide asit düzeylerinin azalmasını ve buna bağlı olarak sabah kusmasının da azalmasını sağlayabilir. Gebelik sırasında herhangi bir ilaç satın almadan önce mutlaka doktorunuza danışın” diye konuştu.

 

Hamilelikte mide bulantısı nasıl önlenir

 • Ufak bir bardak suyla karıştırılmış limon suyunun mide bulantısına iyi geldiği söylenmektedir.
 • Zencefilli çay veya şeker mide bulantısı hissini azaltabilir.
 • Kurutulmuş misket limonu suya katarak içebilirsiniz.
 • Sabahları kalkar kalkmaz bir şey yiyin. Başucunuzda ufak bir paket kraker tutmak akıllıca olacaktır.
 • Bol bol yürüyüşe çıkarak temiz hava alın.
 • Odaların uygun şekilde havalandırıldığından emin olun.
 • Yağlı yiyecekler fazla baharat ve tuz içerdiğinden mide bulantısını arttırabilir.
 • Keskin kokular mide bulantısını tetikleyebilir. Yemek yaparken hoşlanmadığınız yemekleri tercih etmeyin.
 • Yeterince dinlenmek çok önemlidir. Geceleri geç yatmayın
 • Az az ancak sık sık yemek yiyin.
 • Hamilelik boyunca düzenli olarak su tüketmek çok önemlidir ve vücudunuz susuz kalmadıkça sabah bulantısından uzak durabilirsiniz.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formGönder