Gebelikte Gaz Sancısına ne iyi gelir

Gebelikte birçok anne adayının karşı karşıya kaldığı problemlerden biri de sindirim bozukluğu. Sindirim bozukluğunun oluşturduğu gaz problemi anne adayları için özellikle hamileliğin sonlarına doğru çekilmez bir hal alabilir.

Bu gaz sorununun önüne geçmek için gaz yapacak yiyecek ve içeceklerden uzak durmak ve buna göre bir beslenme düzeni oluşturmak sizin için en konforlusu olacaktır.

Bu uzak durmanız gereken gıdaların içerisinde fasulye, posalı besinler ve süt ve süt ürünleri gibi gıdalar da bir o kadar da faydalıdır. Faydalı olan gıdaları azaltarak kendinize bir beslenme planı çıkarabilirsiniz. Eğer işin içinden çıkamıyorsanız bir beslenme uzmanından bu konuda yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Gaz olayına besinlere dikkat etmek dışında başka şekillerde çözüm arayabilirsiniz…

  • Yavaş yemek yiyin ve yiyecekleri ağzınızda iyice öğüttükten ve çiğnedikten sonra yutmaya çalışın.
  • Yemek yerken konuşmak ve aralarda su içmek de gaza neden olabilir.
  • Gazlı içecekler tüketmemeye özen gösterin.
  • Sakız çiğnemek de gaz oluşmasına neden olur.
  • Kabızlık da midenizde gaz oluşmasına neden olabilir. Lif zengini besinler tüketerek kabızlığa ve dolayısıyla gaza engel olabilirsiniz.

Karında Şişkinlik ve Hazımsızlık

Dispepsi karın üst bölgesinde rahatsızlık, şişkinlik, ağrı, yanma, bulantı, erken doyma gibi şikayetleri tanımlayan genel bir terimdir. Dispepsi hem toplum genelinde hem de hamilelerde sık rastlanan bir şikayettir. Hamilelikte karında şişlik, aşırı gaz oluşması, mide yanması, hazımsızlık gibi şikayetler çok sık görülür. Bu şikayetlerin çoğunluğu büyüyen rahmin mideyi sıkıştırmasına bağlıdır, bir grup hastada neden gebelikten önce bulunan ülser benzeri bir mide rahatsızlığı olabilir ancak çoğunlukla hiçbir neden bulunamaz. Bazı hamileler zaten gebelikten önce de her zaman bu tür mide-barsak şikayetleri olduğunu ifade ederler. Hamilelikte artan hormonların etkisiyle sindirim sisteminde gevşeme olması da bu şikayetlere zemin hazırlar.

Hamilelik döneminde şişkinlik ve hazımsızlık için alınabilecek önlemler:

· Yemek aralarını çok uzatıp birden fazla miktarda yemek yemeyin, sık aralarla her öğünde az miktarda yemeye özen gösterin

· Stres her insanda bu tür şikayetleri arttırır, stresten uzak durun.

· Aşırı kahve tüketiminden kaçının

· Alkol bu şikayetleri arttırır ve zaten gebelikte asla kullanılmaması gerekir.

· Sigara bu şikayetleri arttırır ve zaten gebelikte asla kullanılmaması gerekir.

· Fazla baharatlı, acılı, soslu yiyeceklerden kaçının

· Kızartma ve yağlı yiyeceklerden kaçının

· Düzenli uykuya önem verin

· Egzersiz hamilelikte bir çok konuda olduğu gibi didpepsi konusunda da faydalıdır

· Hamilelik boyunca doğru ve dengeli beslenmeye özen gösterin

· Bazı ilaçlar (vitaminler, demir hapları) bu şikayetleri arttırabilir, doktorunuza bu ilaçları değiştirmek konusunda danışın

Doktorunuz bu tür şikayetlerinizi azaltmak için bazı ilaçlar önerebilir, bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz ancak yukarıdaki önlemlere dikkat etmek her zaman gereklidir.

Gaz Sorunu

Gebelikte gaz sancısı, gaz problemi, gaz çıkarma sorunu, gaz problemi, gaz sıkışması, gaza bağlı karında şişkinlik gibi çeşitli şekillerde ifade edilen durum yaygın görülen şikayetlerden birisidir. Bu şikayetin oluşmasında en kuvvetli etken muhtemelen gebelik hormonlarına (progesteron) bağlı olarak sindirim sistemi düz kaslarında gevşeme olmasıdır. İlerleyen gebelik aylarında rahmin büyümesi barsakları, mideyi sıkıştırır ve bu organların boşalmasını geciktirerek gaz sorununa katkıda bulunur.
Midede bulunan gaz havanın yutulması ile oluşur ve bunun bir kısmı geğirerek atılırken bir kısmı barsaklara geçer. Barsaklarda bulunan gaz idaha çok yenilen besinlerin barsak bakterileri tarafından parçalanması ile üretilir, az bir kısmı da mideden gelen gazdır. Gaz problemi genellikle hamileliğin ilk aylarından itibaren başlar ve doğuma kadar devam eder.

Gebelik Reflüsü

Reflü mide içerisindeki sıvıların yukarı doğru yemek borusuna geri kaçmasıdır. Bu durumda göğüste ve mide bölgesinde yanma ve ağıza acı ekşi su gelmesi gibi şikayetler olur. Reflü hamile olmayan kişilerde de görülebilir fakat hamilelikte daha da artar. Gebelerin yarısından fazlasında çok sık görülen bir şikayettir. Hamilelikte artmasının sebebi gebelikte artan progesteron hormonunun mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığı gevşetmesidir. Ayrıca rahmin büyümesine bağlı olarak karın içerisindeki basıncın artması da mideye baskı yaparak içeriğin yukarı doğru kaçmasına sebep olur. Gebelikte meydana gelen reflü şikayetleri sıklıkla doğumdan sonra geçer.

Tedavisi için anne adayının reflüyü arttırıcı bazı yiyeceklerden kaçınması önerilir ve ilaçlar (antiasitler v.b) verilir. Anne adayı az ve sık sık yemek yemelidir. Uzun süre aç kaldıktan sonra birden çok fazla yemek yemek reflüyü arttırır. Baharatlı, naneli ve yağlı yiyeceklerden, çikolatadan, çay, kahve, domatesli yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Sigara ve alkol de reflüyü arttıran bir etkendir ve zaten reflü olmasa da gebelerin asla bunları kullanmaması gerekir. Yemekler yavaş yavaş ve fazla çiğneyerek yenmelidir. yemek sırasında fazla su içilmemelidir yemek aralarında su içilmelidir. Aşırı kilo alanlarda da reflü daha fazla artar. Karın blgesini sıkan giyeceklerden kaçınmak gerekir. Yatarken yüksek yastık kullanmak reflüyü azaltabilir.


Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formGönder