Gebelik Hesaplama

gebelik haftası hesaplayıcı

Son adet tarihinizin ilk gününü girin:

Gün:

Ay:

Yıl:


Bu verilere göre şu anda hafta günlük hamilesiniz (±3 gün hatapayı!).

Bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) :
olarak belirlendi.


 

Gebelik süresi:
– 40 hafta
– 280 gün
– 9 ay 10 gün
– 3 Trimester şeklinde ifade edilir
Gebelik yaşını hesaplamak:
– Son adet tarihine (SAT) 7 gün eklenir, 3 ay çıkarılır ve 1 yıl
eklenerek hesaplanır
• Ör/ SAT: 12 09.2010 olan bir gebenin beklenen doğum tarihi (BDT) ne zaman olur
• 12+7 = 19, 09-03 = 06 ve 2010+1 = 2011
• BDT: 19.06.2011’e gelmektedir.
Her gebenin son adet tarihini bilmesi önemlidir

Gebelik hesaplama panelimiz ile tahmini olarak bebeğinizin dünyaya geleceği tarihi öğrenebilirsiniz. Birçok gebelik hesaplama sisteminden birini kullanan panelimiz, sizlere yardımcı olmak amacı ile düzenlenmiş olup kesin bir sonuç olarak algılanmamalıdır. Gebelik uzmanı doktorlar tarafından gerçekleşen gebelik takiplerinde dahi bu hesaplama hiç bir zaman net olarak belirlenememektedir.

Gebelik hesaplama cetveli

Gebelik hesaplama ilgili bir çok makale okumuş veya birbirinden farklı yollar ile gebelik hesaplama yapan şablonlar kullanmışsınızdır. Unutmayalım ki her ne olursa olsun sonuç genel olarak gebelik hesaplama metodlarına değil bebeğinizin gelişimi ve doktorunuzun ön görülerine  bağlıdır. Adına ne derseniz deyin ister gebelik hesaplama ister doğum tarihi hesaplama ister ise gebelik hesaplama cetveli kullanılan yöntem veya isim farklı olabilir ama mantık hep aynıdır. Sonuç olarak bu yöntem size olası yaklaşık doğum tarihini vermektedir. Garanti olan bir durum tabiiki söz konusu değil, en doğu gebelik hesaplama yöntemi yada kesin doğum tarihi olma ihtimali söz konusu değil.

Gebelik haftası hesaplama tablosu

Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik geçirmek için doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uyun.

Kadınlar tarih boyunca kullandıkları farklı gebelik hesaplama yolları ile hep doğum yapacakları tarihi hesaplama yoluna gittiler ve yaklaşık olarak aldıkları sonuçlara göre hazırlık evrelerini tamamladılar. Kimi zaman bu tarih tam tutu kimi zaman ise bir kaç ay erken gerçekleşti. Sizde bilgilerinizi girerek gebelik hesaplama yolu ile yaklaşık doğum yapacağınız tarihi bulabilirsiniz. Gebelik hesaplama 

Hesaplama sistemini sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Gebelik doğum tarihi hesaplama

Gebelik hesaplama aynı zamanda sizin muhtemel doğum yapacağınız tarihin hesaplanması anlamına da gelmektedir gebelik süresinin kaç haftalık olduğunu belirleyen sistem bunu 40 hafta üzerinden değerlendirerek otomatik olarak doğum yapılacak tarihi vermektedir. Otomatik gebelik hesaplama sistemi ile sizde doğum yapacağınız tarihi bulabilirsiniz.

Hamilelik hesaplama cetveli

Eskiden bir cetvel biçiminde tasarlanan gebelik hesaplama sistemlerinden kaynaklanan sebep ile adı gebelik hesaplama cetveli olarak da anılan işleyiş ve prensip olarak aynı çalışır ve günümüz şartlarında artık manuel olarak yapılmayan bu işlem daha çok elektronik ortamlarda hesaplanarak kullanıcılara bilgi sunmaktadır.

Ay ay gebelik hesaplama

Aslında çok fazla kullanılmayan daha doğrusu söyleme şekli olmayan bu sistem kulağa da pek mantıklı gelmiyor. Bunun sebebi ise hamilelik ya da gebelik hafta üzerinden hareket edilen ve takip sürecinin bu mantıkta yapıldığı bir süreçtir bu yüzden hafta hafta kelimesi daha sık kullanılır ki doğrusu da budur.

Hafta hafta gebelik hesaplama

Doğru kullanım şekli olan hafta hafta gebelik için aslında hesaplama olgusu ne kadar doğrudur tartışılır çünkü sistem her bir hafta için ayrı ayrı bir hesaplama gerçekleştirmez. Yapılan hesaplamada sizin kaç haftalık hamile olduğunuzu ve doğum yapacağınız tarihi bulur. Onun için her haftasında ayrı bir hesap yapılan bir gebelik süreci olmadığı için bu söyleniş şekli de pek uygun değildir.

Gebelik hesaplama çin takvimi

Bir diğer yapılan hata ise gebelik hesaplama ve çin takvimi arasında bir bağ kurmakta yapılmakta yada kullanıcıların iki işlem aynı anda yapmak istemesinin sonucu ortaya çıkmaktadır. Gebelik hesaplaması için sizden istenilen bilgiler adet (regl) başlangıç tarihleri olmasına karşılık çin takviminde ise sizin yaşınız ve hamile kaldığınız ayların kesişiminden bir bilgi çıkartılarak sunulmaktadır. Dolayısı ile istenilen bilgi farklılıklarından ötürü gebelik hesaplama çin takvimi anlayışı yada çin takvimine göre gebelik hesaplama yanlış bir kullanım şeklidir.

Adet tarihinden gebelik hesaplama

Evet aslında sistemin adı da tam olarak bu son adet tarihi üzerinden yapılan hesaplama ile otomatik olarak size gebelik hesaplaması yapar ve kaç haftalık hamilesiniz size bunu gösterir.

Adet tarihine göre doğum hesaplama

Bu ise yukarıda ki ile hemen hemen aynı anlamı taşımakta ve burada ise sunulan bilgi doğum yapılacak tarihin verilmesi şeklindedir.

Her kadın ergenlik döneminden itibaren her ay düzenli olarak yumurtlar. Her ay kadınlık hormonlarının etkisi ile rahmin iç yüzeyi kalınlaşarak damarlaşması artar, gebelik için hazırlanır. Atılan yumurta sperm tarafından döllenmediyse rahmin kalınlaşan iç tabakası, hormonlarında etkisiyle soyulur ve adet kanı halinde hazneden dışarı atılır. Bu döngü kadın adetten kesilene (menopoz) kadar devam eder. Cinsel ilişki kadının yumurtlama döneminde (adetin 11-16 günleri arası) gerçekleşmiş ise tüplerde bulunan yumurtayı hazneden gelen spermlerden bir tanesi döller.

Gebelik Hesaplama

Döllenmis yumurta tüplerde ilerleyerek rahmin içindeki kalınlaşmış tabakaya yerleşir. Yerleşme esnasında küçük bir kanama görülebilir. Bu kanama halk arasında üstüne adet görme olarak bilinir. Artık gebelik olusmuştur. Bebek ile birlikte su kesesi ve es gelismeye baslar. Normal bir gebelik, 40 hafta sürer.

GEBELİKTE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER

• Diş eti hassasiyeti, fırçalandığında kanama
• Mide kapaklarının gevşemesi sonucu ekşime, yanma, hazımsızlık ve gaz şikayeti
• Bağırsakların yavaş çalışması sonucu kabızlık
• Bulantı, kusma
• Memelerde büyüme, gerginlik ve hassasiyet
• Meme uçları ve çevresinde renk koyulaşması
• Süt yapımının başlaması, memeden süt gelmesi
• İlk ve son aylarda sık idrara çıkma
• Çarpıntı ve baygınlık hissi
• Bebeğin büyümesi ve oksijen gereksinimi sonucu nefes darlığı
• Bebeği dış etkenlerden korumak için rahim ağzında nişan oluşması
• Adet görmeme
• Haznedeki akıntı miktarında artış
• Kalsiyum depolarında azalma

• Kansızlık (anemi)

• Ciltte çatlaklar, lekelenmeler, kuruluk ve cilt kuruluğuna bağlı kaşıntı
• Şeker hastalığına yatkınlık
• Kilo artışı (9-12 Kg)
• İçe kapanma, hassasiyet, duygusallaşma ve sinirlilik
• Cinsel istekte azalma ya da artma
• Ciltte çatlaklar, lekelenmeler, kuruluk ve cilt kuruluğuna bağlı kaşıntı
• Şeker hastalığına yatkınlık
• Kilo artışı (9-12 Kg)
• İçe kapanma, hassasiyet, duygusallaşma ve sinirlilik
• Cinsel istekte azalma ya da artma

Gebelikte Beslenme

Öğün atlamadan sık sık ve azar azar beslenmelidir.
Et ve et ürünleri, kuru baklagiller:
Protein, demir, B vitamini ve çinkodan zengindir. Her gün 2 öğün yenmelidir.
Süt ve süt ürünleri:
Kemik ve dişlerin yapısını oluşturan kalsiyumun en iyi kaynağı, süt, yoğurt, peynir, kefir gibi gıdalardır. Her gün 2 öğün yenmelidir.
Ekmek ve tahıllar:
Temel enerji kaynağıdır. Her öğünde az miktarda tüketilmelidir. Tam buğday ekmeği, tahıllı ekmek yada köy ekmeği tercih edilmelidir.
Sebze ve meyveler:
A ve C vitamini gereksinimi bu gruptan karşılanır. Günde 3-4 öğün yenmesi gerekir. Bu grup gıdalar bağırsak faaliyetleri açısından da bol tüketilmelidir.
Kuru meyveler ve kuru yemisler:
Enerji kaynağıdır. Demir ve kalsiyum açısından zengin olup bağırsak faaliyetleri için de gereklidir.
Su:
Günde 2,5 – 3 lt (10 -15 bardak) su içilmelidir.
Gebelik hesaplama sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

15 Comments
 1. esra

  Gebelik hesaplama sisteminizin hep kaç haftalık hamileyim sorusunu cevaplaması hemde muhtemel doğum zamanını belirtmesi çok güzel olmuş emeğinize sağlık

 2. Gebelik

  Gebelik hesaplama ile aynı zamanda çin takvimi sayfalarınızı çok beğendim emeğinize sağlık

 3. Esra

  Gebelik hesaplama sayfanız için size bir önderim olacak, gebelik hesaplama yapıldıktan sonra çıkan gebelik haftasını anlatan yazınıza otomatik bir geçiş sağlasanız veya ait olduğunuz hafta ile ilgili yazımızı okumak ister misiniz diye sorsa güzel olur diye düşünüyorum. Sonuçta gebelik haftasını hesaplatan bir kişi mutlaka o haftanın yazısını da okur …

 4. esma

  gerçekten harika bir siteniz var gebelik süresi boyunca takip edebilceğim yazılarınız için teşekkür ederim. Gebelik hesaplama ile başlayan bu tanışıklığımız doğum ve sonrası olarak devam edecek diye düşünüyorum elinize ve emeğinize sağlık.

 5. zübeyde

  gebelik hesaplama sayfanızda yararlı bilgileri paylaşmanız gerçekten çok hoş olmuş. bu sayede bir taş ile iki kuş vurdum size çok teşekkür ederim.

 6. Asuman

  Son adet tarihimi net olarak hatırlamıyorum bu durumda nasıl bir yol izleyerek kaç haftalık hamileyim öğrenebilirim acaba otomatik gebelik hesaplama nasıl yapılır

 7. neslihan88

  gebelik testi yaptım ama negatif çıktı adetim de gecikti başka bir belirti yok ama yinede şüphelerim var onun için gebelik hesaplama yaptım 5 haftalık hamile olduğum çıkıyor ne yapmalıyım fikri olan yazar mı acaba

 8. Tulay

  Kaç haftalık hamileyim bunu ne kadar sık sorar oldum iyiki bu konuyla ilgili bir sistem geliştirilmiş yoksa her seferinde gün sayarak gebelik hesaplama baya bir vakit alacaktı :))))

 9. Sinem

  Geçen sene bu sayfayı en çok ben ziyaret etmişimdir diye düşünüyorum şimdi kızım 6 aylık oldu çok şükür şimdi farklı sebeplerden ziyaret ensemde yine de gebelik hesaplama sayfanızın yeri başka emeğinize sağlık

 10. Suna

  Ve sonunda bu sayfadaki yerimi aldım ve gerçekten bunu okadar çok bekledim ki anlatamam eğer benim durumum da olupta yani hamile kalmak için uzun süre bekleyen varsa yumurtlama hesaplama ile muhtemel hamile kalma tarihlerini takip ederek ilişkiye girsinler ben artık bu sayede gebelik hesaplama sistemine gelebildim…

 11. Eda

  Kızlar son adet tarihini hatırlamak için kullandığınız bir sistem yada metod varmı ajanda veya telefon uygulaması gibi bişey mi kullanmak lazım, sonuçta gebelik hesaplama için gerekli bir tarih

 12. Figen

  Kaç haftalık hamileyim bilmiyorum ve son adet tarihimi net bir şekilde hatırlamıyorum onun için bu konuda yardıma ihtiyacım var butonuna bana tavsiye ve öneri verebilecek biri varmı yoksa gebelik hesaplama için doktor mu görmem lazım 🙁

 13. Ayfer

  Doktorum ile görüşmem sırasında bu sayfa açıktı çok şaşırdım kendi sitesi sandım sordum yok dedi aynı sistemi kullanıyoruz pratik olduğu için buradan baktığım çok oluyor dedi bende artık burayı tavsiye ediyorum gebelik hesaplama için

 14. gebelik haftası hesaplama

  Gebelik Hesaplama Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  Hamile olduğunuzu öğrenmenizle birlikte, aklınıza takılan ilk sorular genellikle “Şu anda karnımın içerisinde neler oluyor, bebeğim hangi boyutta?” ve “Bebeğim acaba ne zaman doğacak” soruları olur.

 15. hamilelik belirtileri

  Hamileliğin en önemli habercisi adet gecikmesi olsa da bazı erken belirtiler adet gecikmesinden önce bile hamileliğe işaret edebilir. Unutulmaması gereken bu belirtilerin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterdiğidir.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formGönder