Gebelik Hesaplama Cetveli

 

gebelik haftası hesaplayıcı

Son adet tarihinizin ilk gününü girin:

Gün:

Ay:

Yıl:


Bu verilere göre şu anda hafta günlük hamilesiniz (±3 gün hatapayı!).

Bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) :
olarak belirlendi.


 

Gebelik hesaplama cetveli kullanarak gebelik döneminin kaçıncı haftasında olunduğu ve doğuma ne kadar bir süre kaldığı hesaplana bilinir. Gebelik hesaplama cetveli sayesinde siz de kontrollerinizi takip edebilir, ve hangi zamanda hangi testleri yaptırmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca gebelik hesaplama cetveli ile kaç haftlalık hemileyim sorusu ortadan kalkar ve siz hafta hafta gebelik takibi yapabilir bebeğinizin hafta hafta gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir çok farklı mecrada bulunan gebelik hesaplama cetvelleri hep aynı prensip doğrultusunda hareket eder ve hesaplamaları son adet tarihine göre hesaplama yaparak verir. Gebelik hesaplama cetveli kullanmak sadece bilgi amaçlı olmalı ve anne adayları sağlık sonuç için doktor verilerine güvenmeli ve riayet etmelidir. Unutmayın ki kendinizi emanet ettiğiniz uzman doktor size bu konuda en doğru bilgiyi sunacaktır.

Anne adaylarının gebelik hesaplama cetveli kullanımının en önemli yararlarından bir tanesi olan doğuma hazırlık sürecinin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi ve tüm hazırlıkların bu doğrultuda yapılarak doğum zamanına eksiksiz bir şekilde hazır olunmasıdır. Doğum zamanını yaklaşık olarak öğrenen anne adayı bebek cinsiyetinin belirlenmesinden sonra bebek odası ve bebek kıyafetlerinin hazırlanması sürecine başlayabilir. Ayrıca doğuma yaklaşılan zaman sürecinde ise mutlaka bir doğum çantası hazırlanarak hazırda bekletilmeli ve eş ve birlikte yaşanılan kimselere de çantanın yeri mutlaka söylenmelidir. Çanta yerini belirlerken ise kolay ulaşılır bir yer tercihi yapılması unutulmamalıdır.

Gebelik hesaplama cetveli ile bulunduğunuz haftaya ait gelişmeleri hafta hafta gebelik adlı makalemizden okuyabilir ve bebeğinizin gelişim sürecinde hangi aşamada olduğunu öğrenebilir ve sizde oluşan değişiklikler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu bilgiler size uzman doktorunuz tarafından anlatılacak olsa dahi daha fazla detay merakınızı gidermenize yardımcı olacaktır. Bir çok gebelik döneminde bulunan anne adayı gibi sizde bu konuda daha fazlasını bilme isteği duyacaksınız ve bu doğrultuda doğru bilgi ile kendinizi ve bebeğinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

Gebelik hesaplama cetveli ile ilgili olarak bir diğer konu ise kaç haftalık gebelik kaç aylık gebelik anlamına geliyor gibi bir soruya çok sık rastlanmasıdır. Bunun çin aşağıda vermiş olduğumuz çizelge yardımı ile haftanıza tekamül eden ay dilimini görmeniz mümkündür. işte size kaç aylık gebeyim sorusunun cevabı buyrun…

1 ay 4 hafta 3 gün olarak hesaplanır. Burada mühimmatı olan ay hesabı değil, hafta hesabı yapmaktır. Hamilelik süreci genellikle 40 hafta sürer. Bu konuda kafa karışıklığına mahal vermemek adına doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar şöyledir:

4-5 haftalık gebelik sizin 1 aylık  hamile olduğunuzu gösterir
8-9 hafta bittiğinde gebelik durumunuz 2 aylık süreci tamamladığınız anlamındadır
12-13 hafta bittiğinde ise gebelikte 3 ay bitmiştir
16-17 haftalar bittiğinde gebelik 4 ayı geride bırakmıştır
20-21 haftalar bittiğinde gebelikte 5 ay bitmiştir
24-25 haftalar sonunda ise  6 ay bitmiştir
28-29 haftalar bittiğinde gebelik döneminde 7 ay bitmiştir
32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. (Doğum 9 ay değil 10 ay gibi oluyor bu durumda)
40 hafta bittiğinde ise gebelikte  9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder.

işte hafta hafta kaç aylık hamile olduğunuzun açılımı bu şekildedir.

Bu konu ile ilgili olarak gebelik hesaplama makalemize bir göz atın.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formGönder