Hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Gebelik Belirtileri Nelerdir ? İlk Hafta Hangi Belirtiler Görülür ? Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir ?

Gebelik Belirtileri İlk Hafta / Şişkinlik ve gaz
Hamileliğin ilk zamanlarında hormonal değişiklikler kalın bağırsakta kaosa neden olabilir. Bunun sonucu olarak şişkinlik, gaz ve kabızlık görülebilir.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta / İdrarda değişiklikler
Hamilelikle artan kan böbrek tarafından süzülür, bunun sonucu olarak da idrar torbası daha sık dolar. Aynı zamanda rahim büyüdükçe idrar torbasının kapasitesi azalır.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta / Baş dönmesi
Adet döneminiz yaklaşınca hormon projestronunda artış olur. Bu hormon damarlarda büyümeye neden olarak kan basıncını düşürür. Kırmızı kan hücrelerinde yeterince çoğalmaz. Bunun sonucunda da psikolojik anemi ve baş dönmesi görülebilir.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta / Aşırı halsizlik
Aşırı halsizlik ve yorgunluk hamileliğin ilk belirtilerinden bir tanesidir. Ancak günlük işlerden kaynaklı halsizlikle karıştırılmamalıdır.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta / Duygusallık
Duygu değişimleri, aşırı duyarlılık, endişe, depresyon, ağlamaklı hissetmek gibi semptomlar adetiniz yaklaştığında görüldüğü gibi hamileliğin de ilk semptomlarındandır. Bunun sebebi hormonal değişikliklerdir.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta / Bir-iki günlük kanama
Hamile kalmayı beklerken adet döneminizde bir-iki günlük kanama ve hafif kasık krampları da hamilelik belirtisi olabilir. Adet döneminizin başlangıcıyla embriyo implantasyonu aynı güne denk gelmektedir. Bu da kadınların %30’unda hafif kanamalara neden olur.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta / Adet gecikmesi
En bilindik semptomlardan birisi de adet gecikmesidir. Ancak düzensiz adet ve adetin ilk günlerinde vajinal kanama kadınlar arasında oldukça yaygındır. Bu yüzden hamile olduğunuzu farkedemeyebilirsiniz.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta / Mide bulantısı
Mide bulantısı kusmayla sonuçlanmayabilir ve günün herhangi bir saatinde olabilir. Eğer ishal ve ateş gibi semptomlar olmaksızın mide bulantısı yaşıyorsanız hamile olabilirsiniz.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta / Kokulara ve tatlara duyarlılık
Sevdiğiniz şeylerin kokusuna ve tadına dayanamamaya başladıysanız bu da hamilelik belirtisi olabilir.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta / Göğüslerin hassaslaşması
Hızlı hormonal değişimlerin sonucunda göğüsleriniz şişip ağırlaşabilir. Göğüs uçlarınızda kararmalar da olabilir. Adet dönemi yaklaşırken de benzer bir değişim görüldüğünden farkedilmeyebilir.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta / Vajinal akıntı
Vajinal akıntıların artması da yaygın semptomlardan bir tanesi. Genelde beyaz renkte ve su gibidir.

Gebelik Belirtileri İlk Hafta

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formGönder