Bebekler Neden KusarYeni anne ve baba olmuş bireyler arasında çok yaygın bir soru olan bebekler neden kusar sorusu aslında tek başına çok fazla bir şey ifade etmez. Bu konuda sadece kusma değil kusmanın türevi ve şeklide bazen önem teşkil edebilmektedir. Bebekler doğumdan sonra ki ilk süreçte çok fazla kusar bunun sık rastlanan sebebi yanlış beslenme şeklinden kaynaklanır. Beslenme sırasında hava yutan bebeklerin midelerinde gerilme oluşur ve bu gerilme sonucu kusma eylemi gerçekleşir. Bebekler neden kusar denildiğinde diğer bir faktör ise sütün fazla gelme sebebidir, bol miktarda gelen süt bebek tarafından aynı şekilde yutulamadığı için tekrar bir kusma eylemi gerçekleşe bilir. Beslenme şekline dayalı kusma eylemlerinde bir başka sebep ise aşırı beslenme durumudur, henüz beslenme alışkanlığı kazanmamış bebek her ağladığında emzirilerek susturulması veya doymadı sanılarak yoğun bir beslenme uygulanması sonucunda fazla gelen besini dışarı kusar ve bunun sonucunda ebeveynler bebekler neden kusar sorusuna cevap bulmaya çalışır.

 

Yeni doğan bebek neden kusar

Tabi ki bebekler neden kusar sorusu için verilecek cevaplar maalesef her zaman bu kadar masum olmamakta bebeklerin aşırı kusmaları ve yanlış beslenme tekniklerinden kaynaklandığı sanılarak önem verilmeyen kusmalar nadirde de olsa bir hastalık habercisi olabiliyor. Özellikle bebekler hayata geldikleri ilk dönemde normal olarak değerlendirilen kusmalar ilerleyen dönemlerde takip edilmeli ve kilo almaya engel bir durumu olup olmadığı mutlak suret ile gözlemlenmelidir.

Bebekler neden kusar sorusuna genelde ilk altı aylık periyotta verilen cevap mideye fazla gelen besinin çıkartılması şeklindedir. Bu dönemde aşırı beslenme yapılmamasına dikkat edilmeli ve bebekler beslenme sonrası çok fazla hareket ettirilmemelidirler.

 

Bebeklerde Reflü

Bebekler  neden kusar sorusunda diğer bir cevap ise bebek reflüsü şekindedir. Genellikle anne karnında ki dönemi tamamlamayan bebeklerde daha sık görülen bebek reflüsü mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasından kaynaklanır. Bunun sebebi ise mide ve yemek borusun birleştiği noktada bulunan kas dokusunun kasılma işlevini yerine getirememesidir. Bu durum sıklıkla geçici süreçte görülen bir olay olsa da bazı vakıalarda  kilo kayıplarına sebebiyet verecek derecede ciddileşebilmektedir. Öyle ki kilo alımını durdurmasının yanı sıra kusma eyleminde kusmuğun akciğerlere kaçarak nefes almayı güçleştirerek solunumun yapılmasına engel teşkil edebilmekte, bu durumlarda ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

Bebekler neden kusar  sorusunda reflünün etkisi hakkında bilgilerimize basit reflüdeki tavsiyeler ile devam etmek  gerek, hafif reflü yaşayan bebeklerde beslenme az miktarda ve kısa aralar ile yapılmalıdır, bebek beslenme sonrası 30 derece civarı bir oturma pozisyonunda 15 ila 25 dakika arası bekletilmeli ve daha sonra sağ pozisyonda yatırılarak süreç geçirilmelidir.

Bebekler neden fışkırarak kusar ?

Bebekler neden kusar sorusunda eğer fışkırarak veya püskürterek ibareleri bulunuyorsa mutlaka uzman doktor tarafından kontrol edilmelidir. Özellikle yeni doğan ve ilk 36 saatin için de bulunan bebeklerde şiddetli fışkırtarak kusma gözlemleniyorsa sindirim sisteminde bir tıkanıklık ile alakalı bir durum olabilir.

Bunun nedenleri başlıca olarak şunlardır.

-Bağırsak tıkanıklığı veya darlıkları,
-Yemek borusunun mideye bağlanan ucunun kapalı olması (özofagus atrezisi),
-Bağırsağın belli bir bölümünün gelişmemiş olması,
-Karın organlarının göğüs kafesi içine fıtıklaşması

Yukarıda bulunan durumlar acil olarak uzman doktor tarafından değerlendirilmesi gereken durumlardır. Bunun dışında ilk haftalardan sonra yani 3 hafta sonunda yaşanmaya başlayan vakıalarda mide alt ucunda darlık akla gelmektedir ve bu durumda tedavi cerrahi müdahale gerçekleşmektedir.

Bebekler üşütünce nasıl kusar

Bebekler neden kusar sorusunun bi diğer cevabı ise mide üşütmelerine dayalı kusma vakıalarıdır. Bu  durumda da kusma şiddetli olabileceği gibi bazı durumlarda enfeksiyon hastalıklarındaki gibi kokulu ve balgamsı  bir yapıda da olabilir. Bu durumda bebek uzman doktor tarafından görülmeli ve hastalığın şiddetine göre tedavi uygulanmalıdır.

Bebekler neden balgamlı kusar

Bebekler neden balgamlı kusar sorusunda cevap genelikle enfeksiyon habercisi şeklinde olabilir.  Bu daha çok ilerleyen dönemlerde rastlanan bir durum olsada bazı durumlarda aile bireylerinde özellikle okul çağında bulunan kardeşlerden bebeğe geçebilmektedir. Emme çağında olan ve anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon rahatsızlıkları çok hafif atlatılabilse de durum mutlaka uzman doktor tarafından takip edilmelidir.

Bebekler neden peynir gibi kusar

Bebekler sıklıkla görülen peynir gibi kusma durumu çoğunlukla yediğinin fazlasını belirli bir süre sonra çıkartma durumlarında görülebilir bu hazım probleminden kaynaklana bileceği gibi aşırı beslenme sonucu da gözlenen bir durumdur.

Bebekler neden burnundan kusar

Bebeklerin burundan kusması aslında kusmanın şiddeti ile kusmuğun genizden geçerek burunda çıkması ile görülen bir durumdur ve bu olay aslında kusmanın şiddetli olduğunu gösteren bir işarettir. Bu durumda bebek doktor tarafından müdahale edilerek kusmanın sebebi araştırılmalıdır.

 

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formGönder