38 Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik –  38 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz dış dünya için neredeyse hazır

Bebeğiniz kilo aldı, toparlandı. Artık 3200 gram ağırlığında ve yaklaşık olarak 48 cm uzunluğundadır. Yumruklarını sıkabilir. Bebeğinizin elini ilk kez tuttuğunuzda siz de ne kadar sıkı yumrukları olduğunu göreceksiniz! Organları gelişti ve dış dünya için artık hazırlar.

38 Haftalık Gebelik
Bebeğinizin göz rengi ne olacak?

Bebeğinizin göz renginin ne olacağını mı merak ediyorsunuz? İlk başta bunu tam olarak söyleyemezsiniz. Eğer kahverengi gözlü doğarsa gözleri muhtemelen kahverengi kalacaktır. Eğer çelik gri ya da koyu mavi gözlü doğarsa gözleri 9 aylık oluncaya kadar griye, yeşile ya da kahverengiye dönecektir. Bunun nedeni bebeğin irisi (gözün renkli kısmı) doğumdan sonraki aylarda daha fazla pigment kazanır. Fakat göz rengi genellikle açılmaz ya da daha maviye dönüşmez. (Yeşil, hazal ve kahverengi gözler gri ya da mavi renkli gözlerden daha çok pigmente sahiptir).

38 Haftalık Gebelik

Not: Her bebek rahimde bile biraz farklı gelişir. Bizim amacımız, size bebeğinizin gelişimine dair genel bilgi vermektir.
Bebeğinizin odasını hazırlama vakti

38 Haftalık Gebelik

Önümüzdeki birkaç hafta çoğu bayan için beklemek, oyun gibidir. Bu süreyi bebeğinizin odasını hazırlamak ya da bebeğiniz doğduktan sonra yapmaya vakit bulamayacağınız işleri yaparak geçirin. Yatıp dinlenin, bir şeyler okuyun ve eşinizle vakit geçirin.
Ayaklarınız ve ayak bilekleriniz iyice şişti

38 Haftalık Gebelik

Ayaklarınız ve ayak bileklerinizdeki şişmeler bu son haftalarda doğaldır. Fakat ayak ve bileklerinizde ya da suratınızda, göz çevrelerinizde aşırı ya da ani şişmeler, hızlı kilo alımı varsa gecikmeden doktorunuzu arayınız. Ayrıca şiddetli ve sürekli bir baş ağrısı, görmede değişiklik (Çift ya da bulanık görmek, ışığa duyarlılık, geçici görme kaybı gibi) üst karın bölgesinde şiddetli ağrı, mide bulantısı, kusma gibi durumlarda direkt doktorunuza durumu bildiriniz. Bu preeklamsi denilen rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bebeğiniz dış dünya için neredeyse hazır.

Bu konuda daha detaylı bilgi için hafta hafta gebelik isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

38 Haftalık Gebelik

 

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formGönder