11 haftalık gebelik

11 Hafta gebelik ile 2,5-3 santimetre uzunluğuna ve incir büyüklüğüne ulaşan bebeğiniz, gelişimini tamamlamak üzere. İşte bebeğinizin bu haftaki gelişimi ve hamileliğinizde dikkat etmeniz gereken noktalar!

Elleri yakında açılacak ve yumruk şeklinde duracak bebeğinizin diş kökleri de oluşuyor. Sizden aldığı vitamin ve mineraller sayesinde kemiklerinin bazıları sertleşmeye ve vücuduna şekil vermeye devam ediyor.

Tekmelemeye ve gerinmeye bol vakit ayırsa da bu güçsüz hareketleri henüz hissedebildiğiniz söylenemez. Bebeğin vücudu geliştikçe ve büyüdükçe bu hareketler de sıklaşacaktır. 1-2 ay daha hareketlerini hissedemeyeceksiniz. Bebeğinizin diyaframı gelişmeye başladığı için bu aralarda hıçkırık tutuyor olabilir.

11 Hafta Gebelik / Hayatınız ne yönde değişiyor?

Müjde! Mide bulantınızın şiddeti yavaş yavaş azalıyor. Kendinizi daha enerji dolu ve keyifli hissediyorsunuz. Ancak hormonların seviyesindeki değişiklikler sebebiyle sindirim zorluğu yaşayabilirsiniz. Mideniz veya yemek borunuzda da yanmalar meydana gelebilir. Bunlar oldukça sıradan sorunlardır. Yapmanız gereken sindirimi rahatlatan ve dinlendiren yiyecekler seçmektir.

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde genellikle 1-3 kilo alınır. Ancak mide bulantısı nedeniyle bu kadar kilo almadıysanız da endişelenecek bir şey yok. Çünkü hamilelikte öncelikli olan ne kadar çok yediğiniz ve kilo aldığınız değil, bebeğinizin ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri sağlayacak şekilde beslenmenizdir.

11 Hafta Gebelik / Hamileliğin bu dönemlerinde dikkat edilmesi gereken semptomlar
Gecenin bir saatinde yaşadığınız ağrının normal mı yoksa acil bir durum mu olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte hamilelik boyunca asla göz ardı etmemeniz gereken belirtiler:

Bebeğiniz sürekli hareket etmeye başladıktan sonra normalde olduğundan daha az hareket ediyor ve tekmeliyorsa doktorunuzu arayın.
Ani, şiddetli ve sürekli karın ağrısı veya hassasiyet
Vajinal kanama veya akıntı
Vajinal akıntıda artma veya akıntının dokusunun değişmesi. Eğer sulu, sümüksü veya kanlı bir akıntı söz konusuysa doktora danışmanızda fayda vardır. (Hamileliğin 37. haftasından sonra vajinal akıntının artması normaldir ve doğumun yakın olduğunu işaret edebilir)
Bebeğinizin aşağıya doğru bastırdığını hissettiren baskı, bel ağrısı ve adet sancısına benzer kramplar saatte 4 kereden fazla ise doktorunuzu arayın.
Hiç idrar yapmıyorsanız, çok az yapıyorsanız veya yaparken ağrı ve yanma söz konusuyla doktorunuza danışın.
Sürekli kusuyorsanız ve ateşiniz varsa
Gözleriniz bulanıyor, görmede sıkıntı çekiyor, başınız dönüyor ve noktalar görülüyorsanız
Sürekli ve şiddetli baş ağrısı çekiyorsanız
Yüzünüzde ve özellikle gözünüzün çevresinde şişkinlik varsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır.
Bacağınıza sürekli kramp giriyorsa ve rahatlatmaya çalışsanız da etkili olmuyorsa
Bayılma, sık baş dönmesi, hızlı kalp atışı yaşıyorsanız
Nefes almada güçlük çekiyor, kan kusuyor ve göğüs ağrısı tecrübe ediyorsanız
24 saatten fazla süren şiddetli ishal, sindirim sorunu ve karın ağrısı varsa
Vücudunuzun her tarafının kaşındığını hissediyorsanız doktora gidiniz.
Basit bir grip virüsü bile hamileler için büyük risk oluşturabilir. Grip belirtileri başladığında doktorunuzla temasa geçin.
Salgın hastalıklardan kızamıkçık ve suçiçeği gibi bir hastalığın belirtileri varsa acil olarak doktora gidin.
Depresyon ve ağır endişe durumları da bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Mutsuzluğunuz geçmiyorsa doktordan yardım istemeniz gerekmektedir.
Vücudunuzun çok sık değişimlere maruz kaldığı hamilelik döneminde kendinizi tanımanız bebeğiniz ve kendi sağlığınız için çok önemlidir. Hangi durumun geçici ve normal, hangisinin endişe gerektiren olduğunu tespit etmek biraz zaman alsa da tedbiri elde bırakmamak gerekebilir. Basit bir gaz sancısını doğum kasılması sanmanız mümkündür. Ancak ciddi bir durumun basit bir ağrı olduğunu düşünerek doktora danışmayı ertelemek istenmeyen ve üzücü sorunlara neden olabilir.

11 Hafta Gebelik

 

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formGönder